Клиника за пулмолошку онкологију
Клиника за пулмолошку (торакалну) онкологију је једна од највећих клиника Института за плућне болести Војводине. У протеклих пет година на Клиници је хоспитализовано у просеку, годишње, око 2500 болесника од чега је у просеку сваке године између 1300 и 1400 новооткривених болесника са карциномом бронха.
На Клиници се спроводи савремена дијагностика, лечење и праћење болесника који болују од карцином бронха. Терапијски приступ на Клиници значајно је унапређен у последњих пет година развојем персонализоване терапије засноване на чињеници да болесници са истом дијагнозом могу одговорити различито на исту терапију. У складу са тим, концепт да „једна терапија одговара свима“ је напуштен, а развија се концепт „циљане (биолошке) терапије“. Од 2014. године Клиника за пулмолошку онкологију је у уској сарадњи са лабораторијом за молекуларну генетику, у којој се свакодневно врши тестирање туморског ткива, што је од пресудног значаја за одређивање одговарајуће терапије за болеснике који болују од карцинома бронха.
На Клиници за пулмолошку (торакалну) онкологију изводи се велики број научноистраживачких испитивања и истраживања које имају за циљ проналажење најефикасније терапије за карцином бронха. Болесници са дијагностикованим карциномом бронха на Клиници за пулмолошку онкологију Института за плућне болести Војводине могу примити најсавременију циљану (биолошку) терапију са тирозин киназа инхибиторима (прве и друге генерације). Такође у склопу клиничких студија у Клиници је могуће лечење трећом генерацијом тирозин киназа инхибиторима, АЛК инхибиторима, Хсп 90 инхибиторима, инхибиторима неоангиогенезе као имунолошком терапијом са анти ПД-Л1 и анти ПД 1 антителом, односно лечење најсавременијом терапијом за лечење карцинома бронха.