Klinika za pulmološku onkologiju
Klinika za pulmološku (torakalnu) onkologiju je jedna od najvećih klinika Instituta za plućne bolesti Vojvodine. U proteklih pet godina na Klinici je hospitalizovano u proseku, godišnje, oko 2500 bolesnika od čega je u proseku svake godine između 1300 i 1400 novootkrivenih bolesnika sa karcinomom bronha.
Na Klinici se sprovodi savremena dijagnostika, lečenje i praćenje bolesnika koji boluju od karcinom bronha. Terapijski pristup na Klinici značajno je unapređen u poslednjih pet godina razvojem personalizovane terapije zasnovane na činjenici da bolesnici sa istom dijagnozom mogu odgovoriti različito na istu terapiju. U skladu sa tim, koncept da „jedna terapija odgovara svima“ je napušten, a razvija se koncept „ciljane (biološke) terapije“.Od 2014. godine Klinika za pulmološku onkologiju je u uskoj saradnji sa laboratorijom za molekularnu genetiku, u kojoj se svakodnevno vrši testiranje tumorskog tkiva, što je od presudnog značaja za određivanje odgovarajuće terapije za bolesnike koji boluju od karcinoma bronha.
Na Klinici za pulmološku (torakalnu) onkologiju izvodi se veliki broj naučnoistraživačkih ispitivanja i istraživanja koje imaju za cilj pronalaženje najefikasnije terapije za karcinom bronha. Bolesnici sa dijagnostikovanim karcinomom bronha na Klinici za pulmološku onkologiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine mogu primiti najsavremeniju ciljanu (biološku) terapiju sa tirozin kinaza inhibitorima (prve i druge generacije). Takođe u sklopu kliničkih studija u Klinici je moguće lečenje trećom generacijom tirozin kinaza inhibitorima, ALK inhibitorima, Hsp 90 inhibitorima, inhibitorima neoangiogeneze kao imunološkom terapijom sa anti PD-L1 i anti PD 1 antitelom, odnosno lečenje najsavremenijom terapijom za lečenje karcinoma bronha.